E-Ticaret sitesi kurmayı düşünüyorsanız WordPress mi? Opencart mı? daha iyi diye kıyaslama yapma gereği duyuyorsunuzdur. O zaman bu yazıyı okumadan harekete geçmeyin. Bu yazıda E-Ticaret ‘e adım atmayı planlayan arkadaşlar için WordPress ile OpenCart ‘ı kıyaslayacağım. Udemy’de yayınladığım kursun içeriğinde zaten WordPress ile E-Ticaret sitesi hazırlamayı öğreniyoruz. WordPress ile E-Ticaret sitesi hazırlamak isterseniz Udemy kursuma katılabilirsiniz. OpenCart ile E-Ticaret hazırlama eğitim serisini ise YouTube kanalımda paylaştım. Bu yazıyı okuduktan sonra OpenCart öğrenmek veya en azından neymiş, nasıl düzenleniyormuş, neler yapılıyormuş göz atmak isterseniz 26 Video’dan oluşan oynatma serisine buradan ulaşabilirsiniz.

WordPress E-Ticaret için Uygun bir Alt Yapı mı?

Öncelikle WordPress ‘in ana kullanım amaçlarından biri e-ticaret değildir. WordPress; blog, haber veya kurumsal diye tabir ettiğimiz şirket veya tanıtım siteler için en ideal alt yapıdır. WordPress ‘i E-Ticaret için uygun olmasını sağlayan, WooCommerce eklentisidir. Yani tüm ticaret işlemleri bu eklenti ile sağlanır. Ürün ekleme, ödeme & kargo metodları vb.. WooCommerce ise ücretsiz bir eklentidir ama temel özellikler için ücretsizdir. Yani ek özellikler ücretli olarak sunulur. WooCommerce Extensions  şeklinde google da aratarak ne gibi özelliklerin ücretli ne gibi özelliklerin ücretsiz sunulduğunu görüntüleyebilirsiniz. Ek bir özellik istediğinizde fiyatlar yeni bir tema fiyatı ile eş değer olabiliyor (50-60 dolar) Buraya kadar ki kısımda anlayabileceğimiz üzerine E-Ticaret sitesini aslında WordPress alt yapısı ile değil WooCommerce eklentisi ile hazırlayabiliyoruz demek yanlış olmaz.

WordPress mi OpenCart mı?

Diğer yandan sadece E-Ticaret siteleri için geliştirilmiş olan OpenCart diye bir alt yapı daha var ki E-Ticaret için hazırlanmış en iyi ve en uygun alt yapı olarak bir çok kaynak tarafından tescillenmiştir. Bir WordPress eğitmeni olsamda, bana göre de kesinlikle OpenCart E-Ticaret için çok daha avantajlı ve mantıklıdır. Bir çok özellik standart kurulum ile birlikte gelmektedir. Ek bir özelliği ise modüller ile kurmak istediğinizde ücretsiz bir çok modül kaynaklı mevcuttur. WooCommerce gibi tek bir kaynağada bağlı kalmıyorsunuz bu nedenle ücretli bir modül almak isterseniz de fiyatları çok daha makul olacaktır.

Kalite olarakta yine aynı şekilde WordPress ve OpenCart ile yapılmış iki websiteyi incelediğinizde aradaki farkı çok rahat görebiliyorsunuz. Nedeni ise çok basit. OpenCart’ın tek amacı E-Ticaret sitelerine alt yapı sağlamak. WordPress ise her neredeyse her kategoriden siteye alt yapı sağladığı için odak noktası E-Ticaret olamıyor. Örnek olarak youtube kanalımda paylaşmış olduğum OpenCart ile hazırladığımız hikishoes.com demo siteyi inceleyebilirsiniz. Günümüzde E-Ticaretin çok büyük bir kısmının mobil cihazlardan yapıldığını göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle mobil tasarım ve mobil kullanışlılık çok önemlidir. Bu siteyi mobilde incelediğinizde çok eşsiz bir tasarım ve ziyaretçiler için kolay gezinme imkanı sunduğunu görebilirsiniz.

Bana sorarsanız blog, haber ve kurumsal siteler için en iyi alt yapı WordPress ‘dir ama E-Ticaret için OpenCart ‘tır. Özetle E-Ticaret sitesi kuracak arkadaşlar lütfen iki alt yapıyı da inceleyin ve kararınızı ona göre verin çünkü emek verdikten sonra geri dönüşü kolay olmayacaktır.

Son günlerde en çok gelen soru ve sorunlardan olan WordPress ile E-Ticaret mantıklı mı sorusuna genel bir yanıt vermek istedim. Umarım ulaşması gereken kişilere bu bilgi ulaşır.

Kendinize iyi bakın..

Leave a Reply

Open chat